Vloupání do garáží II. Jak posílit zabezpečení garážových vrat?

V minulém článku jsme psali o tom, že fenomén vykrádání garáží je stále aktuální a je problémem zejména pro ty majitele, kteří využívají garáže pro uložení nejrůznějších věcí, a to i těch drahých. Typicky např. kvalitní jízdní kolo může mít dnes značnou cenu. Podívejme se tedy nyní na to, jak lze garážová vrata vhodně zabezpečit kvalitním zámkem.

Pokud se jedná o výklopná vrata, je rozhodně nutné opatřit je kvalitním uzamykacím systémem. Velmi často je s vraty dodán jen levnější, ne příliš odolný zámek, který neposkytuje dobrou úroveň zabezpečení a pro zloděje je snadné jej zvenčí odjistit drátem, jak jsme si ukázali v minulém článku.

Jsou různá řešení, jak opatřit garážová vrata kvalitním mechanickým uzamykáním, nyní popíšeme několik z nich:

A) První možnost je instalovat bytelný rozvorový zámek, jako je např. 2 bodový zesílený zámek typ 8217. Proti hrubé síle má vnější část chráněnou ocelovou deskou silnou několik milimetrů a má cylindrickou vložku krytou kónickým opláštěním z tvrzené oceli, odolným proti vytržení i odvrtání.

8217

B) Další možnost je instalace vícebodového rozvorového zámku (např. zámky 1.8234 nebo 1.8252), které mají až 4 uzamykací body.

1.8234.4

Pokud rozvorový zámek blokuje táhly více stran vrat, síla od páčidla se tak samozřejmě rozdělí na více bodů. Rozvorový zámek lze volitelně opatřit i bezpečnostní rozetou, která svým tvarem a vysokou tvrdostí materiálu výrazně zvýší odolnost cylindrické vložky proti vytržení. Samozřejmostí je volně rotující tvrzená destička jako ochrana cylindrické vložky proti odvrtání.

806.172 Rozeta 02

Ocelový krycí plech dodávaný společně s rozetou vyztuží bezprostřední okolí rozvorového zámku, čímž se velmi ztíží jeho dostupnost pro zloděje a zároveň jsou zakryty nevzhledné původní otvory, pokud jsou přítomny.

 

C) Třetí způsob, jak zvýšit odolnost vrat, je přidat další bezpečnostní prvek. Tím může být například:

- přidání ocelového plátu z tvrzené oceli na vnitřní stranu vrat, který zloději velmi ztíží vyvrtání otvoru. V minulém článku jsme popsali, že zloději často skrze vyvrtaný otvor prostrčí zahnutý drát a snaží se otevřít vrata zatáhnutím za pojistku rozvorového zámku.

 plech

- finančně nákladnější, ale účinná je instalace celoplošné závory v dolní části vrat, kde může závora bránit proti vypáčení a ohnutí vrat v rozíchSpranga

- instalace kotvícího prvku, jako je např. zámek Condor 2 s příslušenstvím. Tento zámek ukotví vrata k podlaze a zabrání jejich nadzvihnutí páčidlem.

 nuovo-condor2

Zdroj: www.virosecurityclub.com/