Co bývá "Achillovou patou" u visacích zámků?

"Řetěz je pouze tak silný, jako jeho nejslabší článek.“ Ať už jde o zajištění majetku proti odcizení, nebo zabezpečení objektu proti vniknutí cizí osoby, vždy je třeba se podívat na zabezpečovací prvky v celém jejich konceptu. Například když zamkneme skútr brzdovým zámkem, není nám sebelepší zámek mnoho platný, pokud je možné skútr naložit do dodávky a odvézt. Při používání visacích zámků bývá často problém se slabou pevností a odolností okolních fixačních prvků.

bolt

Poměrně častý příklad na různých dveřích a vratech do objektů je ten, že majitel sice použije vcelku solidní visací zámek, nicméně ten je provlečený ne příliš odolnými šrouby s oky, nebo skrze petlice a pásoviny ze slabého plechu. Dokonce se s tímto nedostatkem lze setkat i v některých skladištích, kde se nachází drahé vybavení a zboží vysoké hodnoty. Zloději se potom nezaměřují na samotný visací zámek, ale samozřejmě na fixační prvky, na které vynaloží méně úsilí a visací zámek tak defakto obejdou.

gh

Kvalitní fixační prvek by měl nejen co nejvíce odolávat možnému útoku, ale měl by také být vhodně spojený s visacím zámkem tak, aby se minimalizoval prostor pro nejrůznější páčidla a řezné nástroje, které zloději používají. Ideální je, když vybereme visací zámek a upevňovací příslušenství společně, nejlépe od jednoho výrobce, aby se vájemně co nejlépe integrovaly.

Např. výrobce Viro nabízí následujících několik typů upevnění s příslušenstvím, které pokrývají nejběžnější situace:

  • „Pevná oka“ jsou vhodná pro běžné dvoukřídlé dveře. Pro maximální pohodlí a bezpečnost lze kombinovat i s dvoučepovým visacím zámkem. V tom případě lze odemknout dveře jedním čepem, zatímco druhým je zámek stále připevněn na dveřích

 occhioli-fissi

  • „Pohyblivá oka“ jsou rovněž vhodná pro běžné dvoukřídlé dveře stejně jako pevná oka, mají však výhodu v kompenzování deformací dveří. Z toho důvodu se hodí například na větší kovová vrata, která se mohou deformovat vlivem teplotní roztažnosti

 occhioli-mobili

  • „Typ vázanka“ je vhodný pro mřížovaná kovová vrata a vrata z různých profilů. Jde o komfortnější a bezpečnější řešení, než například několikrát obtočený řetěz, jak je občas na vratech možné vidět

 cravatte

Na rozdíl od běžně dostupných ok se šrouby, jsou výrobky Viro vyráběné z tvrzené a povrchově kalené oceli. Protikorozní ochranu zajišťuje galvanické pozinkování. Tyto fixační komponenty tak dosahují stejné kvality a odolnosti, jako třmen použitého visacího zámku a to s ohledem na jeho velikost. Komponenty Viro jsou primárně navržené pro čepové visací zámky typu Panzer nebo Monolith.

monolith78

Viro rovněž nabízí odolné ocelové oko a fixační prvky, navržené pro uzamykání rolet a roletových vrat pomocí visacích zámků. Tato oka jsou navržena tak, že v kombinaci s určitými visacími zámky nenechávají takřka vůbec odkrytý čep zámku, takže pro zloděje je téměř nemožné překonat zámek přeřezáním.

occhillo-serranda

Závěrem, potřebujeme-li zabezpčit dveře či vrata visacím zámkem, potom dobré řešení vypadá tak, že má stejně odolný visací zámek a ukotvovací (fixační) prvek. Nejlepší bezpečnost obvykle nabízí kombinace visacího zámku a fixačního příslušenství navržená výrobcem přímo pro společné nainstalování.

Zdroj: www.virosecurityclub.com/