Tipy

Jak změřit a vybrat správnou velikost cylindrické vložky?

Cylindrickou vložku (lidově "fabku") charakterizují dva rozměry A a B. Jsou to vzdálenosti od středu otvoru upevňovacího šroubu na jeden a na druhý konec vložky. Jejich součet nám dá celkovou délku vložky.

Vložka měření

Kratší strana bývá obvykle ta ven, ale není to úplně vždy pravidlem, navíc strany mohou být i stejně dlouhé. Potřebujeme-li pořídit vložku do dveří, změříme obdobně rozměry na profilu dveří. Opět měříme od středu otvoru (popř. šroubu) pro upevnění vložky na oba okraje dveří - viz obrázek níže. Zde nám ještě hraje roli tloušťka kování, kterou je třeba připočítat. Ideální je, pokud je vložka zároveň s kováním, nebo jen nepatrně vyčnívá (do 3mm).

Dvere profil

Pokud má dveřní kování tzv. překrytí vložky (které má volně rotující destičku z tvrdého kaleného kovu a chrání vložku před odvrtáním), obvykle toto překrytí počítá s vyčnívající vložkou asi 8-10mm za úroveň dveří. Často je toto překrytí výsuvné o dalších cca 5mm dále, takže i pokud nám vyčnívá vložka o něco málo více než centimetr, kování se přizpůsobí.

 

Jak určíme pravé a levé dveře, nebo křídlo branky?

V ČR je to jednodušší, než v některých jiných zemích. U nás nezáleží na tom, jestli se dveře otevírají dovnitř nebo ven. Stačí si stoupnout před dveře tak, aby se otevíraly k vám a potom panty určují, o které se jedná dveře. Panty vlevo znamenají levé dveře, panty vpravo pravé dveře. Podobně kam směřuje klika - vlevo u levých dveří, vpravo u pravých.

Pravé a levé dveře