Vloupání do garáží I. Jak probíhají a co bývá příčinou?

Ze statistik případů vloupání vyplývá, že garáže jsou pro zloděje stále zajímavým cílem. V některých evropských zemích bohužel těchto případů rok od roku přibývá. V následujícím článku se pokusíme blíže rozebrat, jaké bývají nejčastější nedostatky u zabezpečení garážových vrat.

Často se stává, že lidé v rámci úklidu domu či bytu, nebo např. po přestěhování, využívají garáže jako vítané odkladiště nejrůznějších věcí, ať už jde o různá zařízení, nářadí, nábytek, oblečení, jízdní kola, nebo samozřejmě auta a motocykly. Zloději to vědí a tak kradou nejen ty drahé věci, ale i všechno, co by se dalo nějak zpeněžit.

vybaveni

Garáže se stávají terčem vloupání prakticky ze dvou důvodů. Jednak proto, že pokud nejsou přímo spojené s domy či byty, bývají někdy i poměrně daleko od bydliště majitelů, v odlehlejších méně frekventovaných lokalitách, kde bývá klid zejména v nočních hodinách. Druhým důvodem je slabá bezpečnost garážových vrat. Ty bývají standardně osazeny jen málo kvalitním zámkem se slabou ochranou proti vytržení a odvrtání. Nezřídka také bývají garážová vrata zhotovena z příliš slabého plechu (jen kolem 0,6-0,8mm).

Zloději často používají techniku, kdy vyvrtaným otvorem protáhnou skrz vrata zahnutý drát, kterým se snaží zachytit a uvolnit pojistku zámku. Tak mohou vrata poměrně snadno otevřít zvenčí, jak ukazuje následující video: Zámek Viro 8234.

Jel-li plech vrat opravdu slabý, mohou do něj zloději udělat dostatečně velký otvor na to, aby odjistili zámek přímo rukou, jak ukazuje následující obrázek.

otvor

V příštím článku si představíme několik tipů, jak garážová vrata účinně zabezpečit kvalitními zámky.

Zdroj: www.virosecurityclub.com/