Jak vybrat bezpečnostní řetěz pro zamykání kola či motocyklu?

Jízdní kola nebo motocykly dnes představují pro zloděje stále lákavé cíle. V posledních letech navíc roste mezi cyklisty obliba elektrokol, jejichž cena je oproti běžným kolům o poznání vyšší a nezřídka se pohybuje i nad 100.000 Kč. Krádeži by se přitom dalo v řadě případů zabránit, pokud by majitel věnoval více pozornosti zabezpečení svého stroje.

Nejčastější zabezpečení bývá pomocí bezpečnostního kaleného řetězu s visacím zámkem. Co ale odlišuje jeden řetěz od druhého a na jaké parametry řetězu se zaměřit? Pokusíme se odpovědět.

 

Délka řetězu

K ochraně jízdního kola bývá dostatečná délka kaleného řetězu 90 až 120 cm. Je však potřeba brát v potaz i velikost upevňovacího bodu, ke kterému se kolo bude nejčastěji zamykat a zvolit takovou délku, aby řetěz neměl příliš volná místa a aby pokud možno nesahal až na zem. Řetěz na zemi je totiž pro zloděje o něco snáze překonatelný, protože si zloděj může jedno rameno pákových nůžek opřít o zem a k přestřihnutí lanka či řetězu využít celou svojí váhu. Rovněž přeříznutí kaleného řetězu (například aku-bruskou) půjde snadněji, pokud leží řetěz na zemi.

U mopedu nebo motocyklu lze doporučit délku řetězu 120 až 200 cm. Opět platí to samé, jako v předchozím případě, nenechat bezpečnostní řetěz sahat až na zem.

 

Hmotnost řetězu

Chceme-li zamykat jízdní kolo pomocí bezpečnostního kaleného řetězu, který budeme vozit s sebou, měli bychom sáhnout po řetězu maximálně 1 až 2 kg těžkém. Tomu odpovídá síla oka do 7 nebo 8 mm. Řetězy silné 10 mm a více jsou již pro převážení na bicyklu moc těžké i velké. Smysl by mělo jejich použití snad jen v tom případě, že by byl bezpečnostní řetěz na jednom stálém místě, například v kolárně. Jinak se takto silné řetězy doporučují pro mopedy a motocykly. Pro představu řetěz 10x2000 mm váží už značných 4,4 kg.

řetězy 01 

Délka článků

Při stejné délce dvou řetězů je odolnější ten s kratšími články a tedy s větším počtem článků. Důvod je ten, že články jsou kompaktnější a neposkytují příliš volného prostoru pro vsunutí nějakého nástroje zlodějem.

 řetězy 032

Tvar a velikost průřezu řetězu

Další znak, který lze vzít v úvahu a který je viditelný pouhým okem, je velikost průřezu článku a jeho tvar. Čím větší je průřez řetězu, tím je samozřejmě vyšší i pevnost ve smyku a tedy odolnost proti přestřihnutí. Pro ochranu jízdních kol jsou vhodné velikosti 5 až 8 mm, pro ochranu motocyklů jsou vhodné velikosti 10 mm, případně i více.

Určitý vliv na odolnost řetězu proti přestřihnutí má i tvar profilu řetězu. Běžné pákové nůžky mají tvar čepele uzpůsobený pro uchopení kulatých profilů, jako jsou pletivové dráty, kovové tyče a běžné řetězy. Naproti tomu řetězy s poločtvercovými a šestihrannými profily je při stejné síle řetězu obtížnější přestřihnout.

 

Materiál řetězu

Velkou roli v odolnosti bezpečnostního řetězu proti přeřezání nebo přestřihnutí hraje druh oceli a způsob tepelného zpracování. Řetězy Viro „made in Italy“ používají zvláštní manganovou ocel (21Mn5 UNI EN 10025-2), která projde cementováním, temperováním a pozinkováním proti korozi. Finálně je každý řetěz Viro ještě opatřen textilní ochrannou tkaninou proti poškrábání.

 

Jaký zámek ke kalenému bezpečnostnímu řetězu?

Když už máme vybraný řetěz, měli bychom se zaměřit na výběr kvalitního visacího zámku. Řetězy na jízdní kola se často prodávají s integrovanými visacími zámky, na jejich odolnosti závisí i celková odolnost řetězu. Pokud vás toto téma zajímá, budeme se mu věnovat zvlášť v následujícím článku, kde zhodnotíme visací zámky vhodné pro kalené řetězy se zaměřením na ty nejrobustnější visací zámky Viro.

 

Přehled velikostí a hmotností kalených řetězů Viro "made in Italy" podle vhodnosti pro různé dopravní prostředky:

Bicykly a elektrokola

Řetěz kolo
Délka Velikost průřezu Tvar průřezu Hmotnost
60 - 90 - 120 - 150 cm 5,7 mm poločtvercový 0,6 - 0,8 - 1,0 - 1,3 kg
90 - 120 - 150 cm 7 mm poločtvercový 1,0 - 1,5 - 1,9 kg
90 - 120 - 150 cm 8 mm poločtvercový 1,4 - 1,9 - 2,4 kg

 

Mopedy a motocykly

Řetěz kola
Řetěz moto2
Délka Velikost průřezu Tvar průřezu Hmotnost
90 - 120 - 150 - 200 cm 10 mm poločtvercový 2,0 - 2,6 - 3,2 - 4,4 kg
150 - 180 cm 13 mm šestihranný 4,5 - 5,3 kg

 

Zdroj: https://www.virosecurityclub.com/