Test čepového visacího zámku Panzer v solné komoře

V tomto článku porovnáme čepový visací zámek Viro Panzer s podobnými konkurenčními produkty z dálného východu, a to tak, že všechny zámky vystavíme stejnému testu v solné komoře. Tímto testem, který zrychleně simuluje vystavení venkovním povětrnostním vlivům, vyzkoušíme korozivzdornost všech čtyřech typů. Pro zjednodušení konkurenční zámky označíme čísly 1, 2 a 3.

konkur

Všeobecně se má za to, že mechanická odolnost zámků proti překonání hrubou silou je pro majitele stejně důležitá, jako jeho odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Ta při použití zámku venku defakto určuje jeho životnost.

Během výroby visacího zámku jeho vnější ocelové součásti (např. třmen nebo plášť) nejprve projdou procesem, který podstatně zvýší jejich mechanickou odolnost. Tj. kalením, cementováním a povrchovým kalením. Potom teprve následuje proces zajišťující korozivzdornost ocelových částí. Sem patří poniklování a pochromování. Ovšem aby vrstvy niklu a chromu dobře držely na povrchu, je nutné zařadit dostatečně silnou mezivrstvu mědi, ta je pro přilnutí dalších vrstev klíčová. Zámky Viro mají tuto vrstvu dvojitou, je tak zajištěna vysoká kvalita přilnutí niklové a finální chromové vrstvy.

Rovněž konkurenční zámky měly podle prohlášení distributora projít procesem poniklování a pochromování pláště. Avšak jak lze vidět, nereagují v testu stejně.

Všechny čepové visací zámky byly vystaveny v solné komoře 18 hodin (to odpovídá asi 4 - 5 měsícům v nepříznivých venkovních podmínkách).

  • zámek Viro Panzer zůstává i nadále plně funkční

panzer bokpanzer po teestu

  • zámek č. 1 klade odpor při vytahování klíče a lze obtížně vysunout čep, díky zoxidovaným vnitřním součástkám se těžko otáčí bubínek

konkur1

  • zámek č. 2 má natolik zoxidované a zablokované vnitřní součásti, že zasunutí a vysunutí klíče je možné jen kleštěmi

konkur2

  • zámek č. 3 má zoxidovanou destičku proti odvrtání, která tím pádem ztěžuje otáčení bubínku, zoxidované vnitřní součásti blokují vysunutí čepu

konkur3

Všechny 3 konkurenční zámky neprošly testem, ačkoli mají deklarovanou antikorozní povrchovou úpravu. To nám názorně ukazuje, že i když má zámek určitou antikorozní ochranu vnějších částí, které mohou zabránit nebo zpomalit viditelné reznutí na vnějšku, tak pokud byl vnitřní mechanismus zámku vyroben z nekvalitních materiálů, ty začnou postupně ve venkovních podmínkách trpět oxidací a to může způsobit v poměrně krátké době, že se zámek stane nepoužitelným.

Tyto testy v solné komoře představují jeden z nejúčinnějších způsobů, jak prověřit skutečnou spolehlivost a odolnost zámků při používání ve venkovním prostředí. Je možné pozorovat jejich chování, jako by byly vystaveny venkovním nepříznivým klimatickým podmínkám, které jsou v solné komoře velmi dobře napodobeny.

Více o testování visacích zámků můžete vidět na tomto videu:

Zdroj: www.virosecurityclub.com/